Zacznę od wyjaśnienia czym jest CMS, otóż CMS (content management system) to system zarządzania treścią, który umożliwia stworzenie i rozwijanie serwisu internetowego. To znaczy, że możesz zaprojektować i wykonać witrynę internetową bez znajomości programowania. Systemy zarządzania treścią są popularne również wśród osób zawodowo zajmujących się projektowaniem stron internetowych. Stworzenie dedykowanego serwisu internetowego od podstaw jest czasochłonne, wymaga znajomości kilku języków programowania, dodatkowo utrzymanie oraz rozwijanie takiego serwisu jest stosunkowo drogie. Po dedykowane rozwiązania zazwyczaj sięgają duże przedsiębiorstwa, które potrzebują specjalnie zaprojektowanych funkcjonalności. Pozostałe witryny tworzone są w oparciu o systemy zarządzania treścią. Postanowiłem przybliżyć Ci, najpopularniejszy na świecie CMS - WordPress. Według danych analitycznych firmy W3Techs w 2018 roku 30,7% stron internetowych na całym świecie pracowało w oparciu o WordPress. Z kolei wśród systemów CMS WordPress miał udział na poziomie 59,9%.

 

Co sprawia, że WordPress jest tak popularny?

 

Skupia wielką społeczność.

 

W pierwszej chwili może się to wydawać bez sensu – jest popularny, bo jest popularny. Mianowicie chodzi o to, że WordPress ma całą rzeszę wiernych fanów, dlatego bez problemu znajdziesz mnóstwo materiałów na temat tworzenia stron w oparciu o ten CMS. Dodatkowo nawet jeśli natrafisz na przeszkodę, na pewno bez trudu znajdziesz kogoś, kto pomoże Ci w rozwiązaniu problemu. W sieci funkcjonują liczne fora oraz grupy na facebook’u w obrębie których użytkownicy chętnie dzielą się informacjami. Dzięki społeczności system jest również stale rozwijany i udoskonalany.

 

Jest darmowy* /tani

 

WordPress jest oprogramowaniem open source’owym, to znaczy, że każdy może go pobrać i wykorzystać nawet do celów komercyjnych za darmo, co gwarantuje licencja GPL (licencja wolnego i otwartego oprogramowania). Oczywiście nie oznacza to, że za sprawą WordPress możesz mieć stronę internetową zupełnie za darmo. Należy pamiętać, że strona internetowa, by mogła poprawnie funkcjonować, należy wykupić dla mniej domenę, czyli adres, pod którym internauci ją odnajdą. Kolejna ważna kwestia, o którą należy zadbać, to hosting, czyli miejsce, gdzie stworzona strona internetowa zostanie umieszczona. Do poprawnego funkcjonowania należy wykupić dla niej miejsce na pracującym bez przerwy, podłączonym do Internetu, specjalnym komputerze zwanym serwerem.

 

WordPress pomoże Ci w zaprojektowaniu i wykonaniu swojej pierwszej witryny internetowej

 

Jest łatwy w obsłudze

 

WordPress jest intuicyjny i łatwy w obsłudze. Instalacja zajmuje kilka minut, podczas której użytkownik jest prowadzony krok po kroku przez kolejne etapy. Następnie należy skonfigurować podstawowe ustawienie witryny i można przejść do personalizacji serwisu. Tworzenie strony internetowej w oparciu o system zarządzania treścią, przypomina budowanie domu z gotowych elementów. Wystarczy, że wybierzesz interesującą Cię funkcjonalność i dopasujesz ją do swoich potrzeb.

 

Panel administracyjny WordPress jest intuicyjny i łatwy w obsłudze

 

Wiele dostępnych szablonów

 

Do spersonalizowania serwisu masz do dyspozycji mnóstwo motywów z czego spora część jest darmowa. Co więcej, nawet jeśli zdecydujesz się na konkretny szablon, w przyszłości możesz zmienić go, bez konieczności projektowania całego serwisu od podstaw. Pamiętaj jednak, że poza walorami estetycznymi, przy wyborze szablonu należy kierować się przede wszystkim funkcjonalnością. Dlatego warto na wstępie dobrze przemyśleć, jakie zadania ma realizować nasza strona, by oszczędzić sobie w przyszłości czasu na poprawki. Jeśli chcesz za pośrednictwem witryny na przykład sprzedawać produkty, zadbaj by wybrany przez Ciebie motyw, posiadał funkcjonalność sklepu internetowego. Dobrze jest też pamiętać, by wybrany szablon był responsywny, czyli dostosowany do różnych urządzeń, gdyż obecnie wielu internatów do przeglądania stron internetowych wykorzystuje smartphon’y czy tablety. Więcej na temat dobrych praktyk projektowania serwisu internetowego znajdziesz w naszym poprzednim artykule zatytułowanym „Podstawowe zasady, o których warto pamiętać podczas projektowania strony internetowej”.  Ponadto, mimo dostępności wielu darmowych szablonów uważam, że lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z płatnego motywu i nie mam tu na uwadze walorów estetycznych. Płatny szablon to koszt kilkudziesięciu dolarów, ale korzystając z tego rozwiązania zapewniasz sobie stałe wsparcie firmy, która go stworzyła, dodatkowo masz pewność, że będzie on aktualizowany. Dzięki czemu nie musisz się obawiać, że pewnego dnia na skutek aktualizacji przeglądarki, Twoja strona zupełnie się „rozsypie”.

 

WordPress zapewnia bogatą bazę motywów dzięki kórym użytkownik dostosuje projektowaną witrynę internetową do swoich potrzeb

 

Mnóstwo dostępnych wtyczek

 

Czym są wtyczki? Najprościej rzecz ujmując wtyczki to rozszerzenia funkcjonalności. WordPress posiada ogromną bazę dostępnych wtyczek, która stale się rozrasta. By ułatwić Ci zrozumienie tematu jak zwykle odwołam się do praktycznego przykładu. Każdy kto prowadzi serwis internetowy powinien zadbać o jego bezpieczeństwo, dlatego podczas tworzenia strony warto dodać wtyczkę, która zabezpieczy nas przed złośliwym oprogramowaniem czy włamywaczami próbującymi złamać nasze hasło. Dobrym przykładem jest bardzo popularna (ponad milion aktywnych instalacji) Wordfence Security czy iThemes Security (ponad 900 tyś aktywnych instalacji). Poza tym system, sam w sobie jest bezpieczny. Dzięki wcześniej wspomnianej licznej społeczności błędy w kodzie wykrywane są szybko a reakcja na nowo pojawiające się zagrożenia jest niemal natychmiastowa. Do dyspozycji masz również wtyczki, które pomogą Ci w zarządzaniu komentarzami na stronie, tworzeniu formularzy kontaktowych, dodawaniu plików muzycznych. W zasadzie ciężko znaleźć praktyczną funkcjonalność, która nie posiada dedykowanej wtyczki.

 

Dzięki dodatkowym wtyczkom możesz rozszerzać funkcjonalność swojej witryny zaprojektowanej o oparciu o WordPress

 

Dodatkowo sama instalacja wtyczek jest dziecinnie prosta. Wystarczy, że przejdziesz w panelu administracyjnym do zakładki „Wtyczki” w polu wyszukiwania wpiszesz nazwę konkretnej wtyczki i klikniesz zainstaluj. Pozostaje jedynie skonfigurowania wtyczki zgodnie z preferencjami. Jeśli masz obawy, że możesz zapomnieć o jakiejś istotnej funkcjonalności, wpisz w okno wyszukiwarki zapytanie dotyczące niezbędnych wtyczek i po lekturze kilku artykułów na pewno stworzysz kompletną listę rozwiązań dla siebie. Apeluję do Ciebie jednak o zdrowy rozsądek, pamiętaj, więcej wcale nie znaczy lepiej, wybieraj rozwiązania, które faktycznie są Ci potrzebne i nie instaluj niczego na zapas, bo niepotrzebnie zaśmiecisz panel administracyjny. Dodatkowo każda następna wtyczka sprawia, że Twoja witryna staje coraz większa, co wydłuża czas jej ładowania. Przekłada się to negatywnie na jej pozycjonowanie w wyszukiwarce.

 

Wtyczki w systemie WordPress rozszerzaja funkcjonalność projektowanego serwisu internetowego

 

Jest uniwersalny

 

WordPress to platforma, która została stworzona z myślą o blogowaniu, ale dzięki rozwojowi dodatkowych funkcjonalności doskonale sprawdza się w projektowaniu prawie każdego rodzaju witryn internetowych. W oparciu o WordPress powstało wiele blogów, sklepów internetowych, portali ogłoszeniowych, forów dyskusyjnych itd.

 

Jeśli myślisz o stworzeniu swojej pierwszej strony internetowej, zachęcam Ci do skorzystania z WordPress’a. Projektując stronę w oparciu o system zarządzania treścią bez trudu wyposażysz ją w funkcjonalności, na których Ci zależy i zrozumiesz zasady działania serwisów www. Oczywiście WordPress nie jest jedynym CMS'em dostępnym na rynku, dlatego warto zapoznać się z pozostałymi dostępnymi rozwiązaniami. Dużą popularnością w Polsce cieszą się również Joomla, Drupal czy Magento. Ale nawet jeśli nie czujesz się jeszcze na siłach by samodzielnie zaprojektować i stworzyć całą stronę internetową, (możesz skorzystać z naszej pomocy w tym zakresie). Jestem przekonany, że po szkoleniu i ze wsparciem społeczności WordPress z powodzeniem będziesz w stanie skutecznie zarzdząć własnym serwisem i go sukcesywnie rozwijać.

Dlaczego warto postawić stronę internetową na CMS WordPress?

25 stycznia 2019
WordPress jest najpopularniejszym na świecie systemem zarządzania treścią

• Polityka prywatności •

analityka internetowa optymalizacja konwersja

Copyright © 2018 sup4u.pl • Wszystkie prawa zastrzeżone •

.

.

Agencja Interaktywna analityka internetowa która pozwoli Ci wypozycjonować Twoją stronę internetową

Agencja interaktywna

.

.