Na początku zacznę może od tego, czym właściwie jest turkusowa organizacja. Termin ten po raz pierwszy pojawił się w przełomowej książce Frederica Laloux „Pracować inaczej”. Francuski naukowiec uporządkował modele zarządzania od najbardziej autorytarnych do najbardziej demokratycznych, przypisując im barwy. Poniżej załączam grafikę, która ułatwi Ci zrozumienie koncepcji.

 

Modele zarządzania i reprezentujące ich kolory według Frederic Laloux

 

Podstawowymi filarami turkusowego modelu zarządzania są samoorganizacja, pełnia i cel ewolucyjny. Hasła te brzmią dość abstrakcyjnie, dlatego przyjrzyjmy się im kolejno.

 

Samoorganizacja, czyli zaangażowanie wszystkich członków zespołu w rozwój przedsiębiorstwa. Nikt nie ogranicza się do obowiązków zdefiniowanych w obrębie określonego stanowiska, bo w zasadzie takie nie istnieją. Zamiast tego pracownicy współpracują by sprostać wyzwaniom jakie stają przed organizacją, wykorzystując swoje umiejętności i talenty. W tym środowisku naturalne jest, że wszyscy „grają do jednej bramki”, bo osiągniecie celu jest ważne dla każdego pracownika. Każdy w pełni angażuje się w rozwój przedsiębiorstwa.

 

By samoorganizacja była możliwa konieczne jest współistnienie pozostałych kluczowych elementów organizacji turkusowej. Bardzo istotny jest cel ewolucyjny, według Frederica organizacja turkusowa ma duszę i własny cel istnienia. Uważa on, że należy się wystrzegać wymuszania kierunku rozwoju. Zamiast tego proponuje elastyczne dopasowywanie się do potrzeb organizacji i zmian zachodzących w środowisku jakim ona funkcjonuje.  Sugeruje wystrzegać się ślepej pogoni za zyskiem, według niego lepszym rozwiązaniem jest koncentracja na celu organizacji, gdyż realizując cele, zyski stają się bardziej obfite. 

 

Ostatni z głównych filarów charakteryzujących turkusowe organizacje to dążenie do pełni, w tym wypadku autor ma na myśli wykorzystanie potencjału pracowników oraz ich samorealizację. Podkreśla, że kluczowe w tym wypadku jest pielęgnowanie naturalnej postawy, wynikającej ze spójności zawodowej i prywatnej jednostki.

 

Oczywiście poza głównymi filarami wyszczególnionymi przez autora książki, wpływ na skuteczność transformacji ma wiele dodatkowych czynników takich jak transparentność, świadomość czy auto determinacja etc. 

 

Podstawowymi filarami turkusowej organizacji są dążenie do pełni samoorganizacja i cel ewolucyjny

 

Wiem, że to wszystko brzmi dość utopijnie, ale wierz mi, że to nie fikcja, a dowodzą temu liczne badania, oraz wynikające z nich dane liczbowe. Oczywiście turkusowy model zarządzania nie jest uniwersalny i w wielu przypadkach się nie sprawdzi. Bez pełnego zaufania, rozwiniętej świadomości pracowników czy zaangażowania nie masz szans na pełną transformację. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by wpuścić odrobinę turkusu do każdej firmy. Zazwyczaj sceptycyzm jest nieuzasadniony a efekty mogą Cię zaskoczyć. Zachęcam Cię do podjęcia kroków w kierunku wyzwalania oddolnych inicjatyw. Nie zawsze szef wie najlepiej, co więcej spojrzenie z innej perspektywy może przynieść nieoczekiwane rezultaty. Dlatego jeśli tylko nadarzy się okazja, zachęcaj pracowników w angażowanie się w inicjatywy wewnętrzne i zewnętrzne. Czasem są to drobne działania wprowadzające kosmetyczne zmiany, ale nawet w tym wypadku członek zespołu, którego koncepcja zostanie wykorzystana, zacznie się silniej utożsamiać z organizacją. Innym razem może się okazać, że zaproponowane zamiany bądź działania, będą skutkowały ogromnymi korzyściami dla całej organizacji.

 

Jeśli stale zaglądasz na naszego bloga, zapewne już wiesz, że lubię odwoływać się do konkretnych przykładów. Ostatnio miałem przyjemność uczestniczyć w Meet Upie zorganizowanym przez Freenovation (organizacja wspierająca rozwój innowacji), podczas którego Piotr Bucki CEO J-Labs opowiadał jakie korzyści może przynieść całej organizacji wspieranie wspomnianych wcześniej oddolnych inicjatyw. Świetnym przykładem jest propozycja jednego z pracowników J-Labs, która dotyczyła zorganizowania akademii j-labs, spotkania podczas którego praktycy w dziedzinie IT, mogą dzielić się swoją wiedzą z osobami zainteresowanymi. Jak sam Piotr zauważył, początkowo nie był przekonany do tego pomysłu, ale ostatecznie zorganizowano wydarzenie, podczas którego poprowadził jedną z pierwszych prezentacji. Do tej pory zorganizowano już 47 spotkań, w których udział bierze średnio 250 uczestników. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę!

 

Akademia j-labs oddolna inicjatywa pracownicza rozwinięta przez CEO

 

Organizacje turkusowe stają się coraz bardziej popularne w Polsce. Jeśli chcesz lepiej zrozumieć temat, gorąco polecam Ci udział w „śniadaniu turkusowym” – są to cykliczne wydarzenia, organizowane w różnych miastach w Polsce, gdzie w niesamowitej atmosferze otrzymasz masę praktycznych wskazówek od praktyków. Jest też kilka ciekawych publikacji dotyczących organizacji turkusowych, osobiście polecam „Pracować inaczej” i „Doktryna Jakości”.

 

Pamiętaj, że nie każde przedsiębiorstwo ma możliwość skutecznie transformować w organizację turkusową, ale to nie znaczy, że nie możesz wprowadzić kilku elementów, dzięki którym na przykład świadomość i zaangażowanie pracowników wzrosną. Na pewno przełoży się to na pozytywny wizerunek twojej firmy jako pracodawcy z wyboru.

 

Wpuść odrobinę turkusu do swojej firmy a przekonasz się, że w boju o wykwalifikowanych specjalistów, zyskasz solidny argument.

11 grudnia 2018
Wpuść odrobinę turkusu do swojej firmy a przekonasz się, że prowadząc rekrutację, zyskasz przewagę.

• Polityka prywatności •

analityka internetowa optymalizacja konwersja

Copyright © 2018 sup4u.pl • Wszystkie prawa zastrzeżone •

.

.

Agencja Interaktywna analityka internetowa która pozwoli Ci wypozycjonować Twoją stronę internetową

Agencja interaktywna

.

.